مبانی ایزو 14001 چیست؟

ایزو 14001 به یک استاندارد بین المللی برای طراحی و اجرای یک سیستم مدیریت زیست محیطی تبدیل شده است. این استاندارد توسط ISO سازمان بین المللی استاندارد منتشر شده است. این سازمان یک نهاد بین المللی است که استانداردهایی را که در سراسر جهان پذیرفته شده است، توزیع می کند. جدیدترین نسخه از الزامات سیستم مدیریت محیط زیست در سال 2015 منتشر شد که به عنوان ISO 14001: 2015  شناخته می شود. این استاندارد پیش از انتشار و به روزرسانی توسط اکثریت کشورهای عضو توافق شده است و به همین ترتیب تبدیل به یک استاندارد شناخته شده بین المللی شده است که توسط اکثر کشورهای جهان رعایت می شود.

سیستم مدیریت محیط زیست چیست؟

سیستم مدیریت زیست محیطی ، که اغلب EMS نامیده می شود ، شامل سیاست ها ، فرایندها ، برنامه ها ، رویه ها و سوابقی است که قوانین مربوط به تعامل شرکت ها با محیط زیست را تعریف می کند. این سیستم باید متناسب با شرکت خاص شما باشد ، زیرا فقط شرکت شما شرایط قانونی و تعامل های زیست محیطی مطابق با فرآیندهای تجاری خاص شما را خواهد داشت. با این حال ، الزامات ISO 14001 یک چارچوب و دستورالعمل برای ایجاد سیستم مدیریت زیست محیطی شما ارائه می دهد تا عناصر مهم لازم برای موفقیت در EMS را از دست ندهید.

چرا ISO 14001 دارای اهمیت است؟

مراقبت از محیط زیست و جلوگیری از تأثیرات منفی شرکت ها بر محیط زیست ، از مهم ترین چالش های امروز تجارت ها است. یکی از بزرگ ترین مزایای اجرای EMS ، شناختی است که در بین آن دسته از مشاغل وجود دارد که به اندازه کافی برای کاهش اثرات منفی به محیط زیست اهمیت می دهند. این امر می تواند روابط بهتری با مشتریان ، مردم و جامعه و به طور کلی برای شرکت شما ایجاد کند ، اما مزایای دیگری نیز به همراه دارد.

در کنار تصویر خوب عمومی ، بسیاری از شرکت ها می توانند از طریق اجرای یک سیستم مدیریت زیست محیطی ، پس انداز کنند. این امر می تواند از طریق کاهش حوادثی که می تواند منجر به هزینه های مسئولیت شود ، امکان تهیه بیمه با هزینه مناسب تر و همچنین صرفه جویی در مصرف مواد و انرژی با تلاش های کاهش یافته حاصل شود. این بهبود در کنترل هزینه ، مزیتی است که نمی توان هنگام تصمیم گیری برای اجرای یک سیستم مدیریت زیست محیطی ، از آن غافل شد.

مختصر تاریخچه ایزو 14001

تاریخچه ایزو 14001 بیانگر انتظارات در حال تغییر و رو به رشد مصرف کنندگان و شهروندان در رابطه با عملکرد محیط زیست است. پیش از انتشار استاندارد مدیریت زیست محیطی ISO 14001 ، مؤسسه استاندارد بریتانیا در پاسخ به نیاز روزافزون سازمان هایی که از آن ها خواسته شده است تا اعتبار محیط زیست را نشان دهند ، استاندارد BS 7750 را منتشر کرد.  BS 7750 پایه و اساس نسخه اولیه ایزو 14001 که در سال 1996 منتشر شد ، بود. استاندارد اولیه ISO 14001  حداقل الزامات را بر اساس سیاست های زیست محیطی و اهداف مورد نیاز سازمان تنظیم کرده است. در بیشتر موارد ، تمرکز بر کنترل آلودگی و مدیریت اثرات منفی بر محیط زیست بود.

علاوه بر این ، سازمان ها مجبور بودند بین جنبه هایی که مستقیماً بر آن ها تأثیر می گذارند  و مواردی که می توانند بر آن ها تأثیر بگذارند ، تمایز قائل شوند.

آخرین استاندارد ISO 14001 رویکرد مبتنی بر ریسک را در بر می گیرد و اجازه می دهد تا خطرات و فرصت های مربوط به سازمان در اولویت قرار گیرد. هنگامی که با حداقل الزامات از قبیل انطباق با قوانین و تعهداتی مانند جلوگیری از آلودگی همراه باشد ، سازمان به سمت ایجاد یک استراتژی جامع و برنامه جامع تر محیط زیست سوق می یابد.

مزایای ISO 14001: 2015 چیست؟

استفاده از ISO 14001: 2015 برای سازمان های دارای سیستم های مدیریت زیست محیطی مزایای بسیاری دارد. سازمان ها و شرکت ها دریافتند که استفاده از استاندارد به آن ها کمک می کند تا:

بهره وری منابع خود را بهبود ببخشند.

ضایعات خود را کاهش دهند.

هزینه های خود را کم کنند.

فرصت های شغلی جدید را افزایش دهند.

اعتماد ذینفعان و مشتریان خود را افزایش دهند.

چرا باید ISO 14001 را در سازمان خود پیاده سازی کنید؟

مزایای ISO 14001 را نمی توان نادیده گرفت. همان طور که در بالا گفته شد ، شرکت های بزرگ و کوچک از این استاندارد برای تأثیرگذاری از آن استفاده کرده اند. در اینجا فقط چند مورد از این مزایا که می توانید با دریافت این استاندارد کسب کنید، آورده شده است:

بهبود تصویر و اعتبار خود – با اطمینان به مشتریان مبنی بر اینکه تعهد خود را برای مدیریت اثربخش از تأثیرات محیطی خود دارید ، می توانید با حفظ تصویر عمومی و بهبود روابط جامعه ، تصویر و سهم بازار خود را ارتقا بخشید.

بهبود کنترل هزینه – یکی از پیشرفت هایی که تمام شرکت ها به دنبال آن هستند کاهش هزینه ها است. این استاندارد می تواند در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی و مواد ورودی به این امر كمك كند. بهبود كنترل های محیطی می تواند در صرفه جویی با كاهش هزینه ها به شركت كمك كند.

ایجاد فرهنگ – با دریافت این استاندارد ، می توانید به عنوان یک روش منظم به سمت فرآیندهای بهتر و کاهش تأثیرات محیطی قدم بردارید، تا بتوانید تصویر عمومی خود را بهبود بخشید و به طور بالقوه هزینه های خود را کاهش دهید. همانطور که در بالا مشخص شد هنگامی که فرهنگ پیشرفت ایجاد می شود ، مردم همیشه به دنبال راه هایی برای بهتر کردن فرایندهای خود هستند و این باعث می شود که حفظ محیط زیست آسان تر شود.

صدور ایزو 14001 در پرشین سیستم

جهت اخذ استاندارد ایزو 14001 می توانید از طریق شرکت پرشین ایزو اقدام نمایید. این شرکت آماده ارائه خدمات متمایز و مقرون به صرفه به شرکت ها و سازمان ها می باشد.

شایان ذکر است شرکت پرشین ایزو بهترین مرکز جهت دریافت ایزو 14001 با مجوز رسمی از سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد. این مرکز با در اختیار داشتن تیمی مجرب آماده صدور گواهینامه استاندارد ISO 14001 با هزینه مناسب در زمان کوتاه می باشد.