استاندارد ایزو مدیریت مراکز آموزشی ایزو 21001

استاندارد ایزو مدیریت مراکز آموزشی ایزو 21001 به سازمان های آموزشی و خدمات و محصولات مربوطه آن ها و همچنین بهبود یا افزایش خدمات و محصولات آموزشی تمرکز دارد.

سازمان بین المللی استاندارد ایزو یک معیار جهانی استاندارد است که بر مشاغل و سازمان ها تأثیر می گذارد و مقررات مختلف در سراسر جهان وضع می کند. یکی از آخرین استانداردهای منتشر شده آن ISO 21001: 2018  سیستم های مدیریتی برای سازمان های آموزشی (EOMS) است.

سیستم های مدیریتی برای سازمان های آموزشی به عنوان ابزاری برای مدیریت با مجموعه ای از الزامات خدمت می شود که هدف آن کمک به سازمان ها و مؤسسات آموزشی است تا سیاست ها و رویه های لازم را ایجاد کند تا اطمینان حاصل شود که اهداف و نیازهای دانش آموزان ، دانشجویان ، کارآموزان و سایر ذینفعان برآورده می شود. در عین حال ، تعامل بین این افراد علاقه مند و آموزش و پرورش برای همه طرف های درگیر به یک سطح موفق افزایش می یابد.

تمرکز دیگر این استاندارد ، هم ترازی با سایر استانداردهای سیستم مدیریت ISO است که با استفاده از ساختار معروف سطح بالا حاصل می شود. این بدان معنی است که EOMS از ساختار مشابه ایزو 9001 و سایر استانداردهای اصلاح شده برخوردار است اما دارای محتوای تراز شده خاص برای این بخش است. ساختار سطح بالا (HLS) برای سازمان هایی که ممکن است سیستم مدیریت واحد را انتخاب کنند (معمولاً به عنوان سیستم مدیریت یکپارچه شناخته می شود) که شامل ترکیبی از دو یا چند استاندارد سیستم مدیریت است ، مهم است.

چرا اخذ استاندارد سیستم مدیریتی برای سازمان های آموزشی ضروری است؟

استاندارد در آموزش چیز جدیدی نیست. چندین دهه است که معیارهای معلمان ، معیارهای پیشرفت ، برنامه درسی استاندارد ، معیارهای یادگیری ، آزمون های استاندارد و غیره وجود دارد.

در سال 2003 ، ایزو دستورالعمل های ISO 9001: 2000 را برای بخش آموزش با هدف کمک به سازمان های آموزشی در ارائه محصولات و خدمات آموزشی منتشر کرده است. این دستورالعمل ها برای سازمان های آموزشی در همه سطوح در نظر گرفته شده است و انواع آموزش ها از جمله: آموزش ابتدایی ، متوسط ​​یا عالی را ارائه می دهد. از جمله آموزش از راه دور و یادگیری الکترونیکی در این زمینه ، می توان ادعا کرد که ISO 21001 جانشین ایزو 9001 ، استاندارد سیستم های مدیریت کیفیت است که برای بخش آموزش تصویب شده است.

اصول سیستم های مدیریتی برای سازمان های آموزشی

1- تمرکز روی یادگیرندگان – تمرکز اصلی EOMS برآورده شدن نیازهای یادگیرنده و سایر ذینفعان و فراتر از انتظارات آن ها است.

2- رهبری بصری – رهبری بصری این است که همه فراگیران و سایر ذینفعان را در اجرای مأموریت سازمان ، چشم انداز و اهداف درگیر کند.

3- اشتغال افراد – برای سازمان ضروری است که همه افراد درگیر ، شایسته و توانمند باشند.

4 – رویکرد فرآیند – نتایج سازگار و قابل پیش بینی هنگامی که فعالیت ها به عنوان فرآیندهای به هم پیوسته که به عنوان یک سیستم منسجم از جمله ورودی و خروجی کار می کنند ، مدیریت می شوند.

5- بهبود – سازمان های موفق تمرکز مداوم بر پیشرفت دارند.

6- تصمیمات مبتنی بر شواهد – تصمیمات و برنامه های درسی مبتنی بر تجزیه و تحلیل و ارزیابی داده ها و اطلاعات ، به احتمال زیاد منجر به تولید نتایج مطلوب می شوند.

7- مدیریت روابط – برای موفقیت پایدار ، سازمان ها روابط خود را با اشخاص ذینفع مدیریت می کنند.

8- مسئولیت اجتماعی – سازمان های با مسئولیت اجتماعی پایدار بوده و موفقیت دراز مدت را تضمین می کنند.

9- دسترسی و عدالت – سازمان های موفق به منظور رسیدگی به نیازهای فردی و ویژه فراگیران ، علایق ، توانایی ها و سوابق فراگیر پاسخگو هستند.

10- اخلاق در آموزش و پرورش – رفتار اخلاقی مربوط به توانایی سازمان در ایجاد یک محیط حرفه ای اخلاقی است که در آن با همه افراد ذینفع به صورت عادلانه برخورد شود و فعالیت هایی به نفع جامعه انجام شود.

11- امنیت و محافظت از داده ها – سازمان محیطی را ایجاد می کند که کلیه علاقه مندان با اطمینان خاطر بتوانند در استفاده از داده های خود با سازمان آموزشی تعامل داشته باشند.

ساختار استاندارد ISO 21001

همان طور که در بالا گفته شد ، ISO 21001 از ساختار سطح بالا (HLS) برای استانداردهای سیستم مدیریت ISO پیروی می کند. براساس پیچیدگی اندازه و فعالیت های آن ها ، جهت استراتژیک آن ها ، سیاست ها و اهداف ، به زبانی نوشته شده است که الزامات برای انطباق با زمینه خاص سازمان آموزشی ، سازگار باشد.

استاندارد ISO 21001: 2018 بیانگر نیاز به یک سیستم مدیریتی برای سازمان های آموزشی (EOMS) است. از طریق ISO 21001: 2018 موسسات آموزشی استاندارد قادر به نشان دادن صلاحیت خود در تدریس ، یادگیری و تحقیق هستند.

استاندارد ISO 21001: 2018 به مؤسسات آموزشی کمک می کند تا با استفاده موثر از EOMS ، رضایت زبان آموزان ، معلمان و سایر اعضا را ارتقا دهند. الزامات استاندارد ISO 21001: 2018 عمومی است و برای هر سازمانی که از برنامه درسی برای پشتیبانی از سیستم آموزشی خود استفاده می کند ، کاربرد دارد.

استاندارد ISO 21001: 2018 برای چه مواردی مناسب است؟

هدف اصلی استاندارد ISO 21001: 2018 ارزیابی میزان نیازهای آموزشی فراگیران است. این به سازمان های آموزشی کمک می کند تا محصولات و خدماتی را ارائه دهند که قادر به برآورده کردن نیازهای مورد انتظار اعضای مرتبط باشند.

استاندارد ISO 21001: 2018 برای انواع موسسات آموزشی مفید است. از مهد کودک گرفته تا آموزش عالی و همچنین آموزش های حرفه ای و خدمات آموزش الکترونیکی. استاندارد ISO 21001: 2018 همچنین برای بخش های آموزشی و سازمان های بزرگی مانند بخش های آموزشی فنی و حرفه ای نیز قابل استفاده است.

مزایای اصلی ISO 21001: 2018 چیست؟

باید اظهار داشت که این استاندارد در کل حوزه های ارائه دهندگان آموزش خواه ابتدایی ، راهنمایی یا دبیرستان قابل استفاده است. سیستم مدیریت برای سازمان آموزشی فقط به مدارس یا مؤسسات بخش های آموزش عالی محدود نمی شود ، بلکه در مورد هر سازمانی که از یک برنامه درسی برای آموزش استفاده می کند ، صدق می کند.

مزایای بالقوه سیستم مدیریت برای سازمان آموزشی (EOMS) عبارتند از:

 • تراز بهتر اهداف آموزشی
 • فعال کردن آموزش با کیفیت برای همه
 • ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر
 • یادگیری شخصی و پیشرفت در نیازهای ویژه آموزشی
 • فرآیندهای سازگار و ابزارهای ارزیابی برای افزایش کارآیی
 • افزایش اعتبار سازمان آموزشی

پیامدهای تجاری استاندارد ISO 21001: 2018 برای مؤسسات آموزشی چیست؟

صدور گواهینامه استاندارد ISO 21001 به مؤسسات آموزشی این امکان را می دهد تا یک تجربه شخصی تر از همه زبان آموزان به ویژه نیازهای ویژه آموزشی و فراگیران از راه دور ارائه دهند. علاوه بر این سیستم مدیریت برای سازمان آموزشی پیامدهای دیگری نیز در بر دارد که در این بخش به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

 • اتخاذ بهترین شیوه های آموزشی و افزایش کیفیت
 • افزایش رضایت مشتری و ایجاد شفافیت در خدمات یادگیری
 • افزایش توانایی رقابتی خدمات
 • بهبود مستمر از طریق نظارت مداوم برای بهبود فرایندهای یادگیری
 • دید جهانی و اعتماد عمومی با اطمینان از صداقت و تعالی برنامه های یادگیری
 • حذف خدمات اضافی در فرآیند آموزش و به حداقل رساندن ضررهای مالی

اخذ استاندارد ایزو مدیریت مراکز آموزشی ایزو 21001 از شرکت پرشین ایزو

استاندارد ISO 21001: 2018 مجموعه ای از شیوه های قابل اجرا را برای ارائه دهندگان خدمات یادگیری قابل اجرا می کند. استاندارد ISO 21001: 2018 به ساختن یک بخش آموزش قوی و تحریک نوآوری و پیشرفت اقتصادی کمک خواهد کرد.

برای هر گونه کمک و راهنمایی در مورد صدور گواهینامه ISO 21001 یا هر استاندارد دیگری ، می توانید با مرکز پرشین ایزو تماس بگیرید. تیم متخصص پرشین ایزو خوشحال خواهند شد که به شما کمک کنند.

شایان ذکر است که این مرکز دارای مجوز رسمی از وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد و خدمات خود را به بهترین شیوه ممکن انجام خواهد داد.