گواهینامه ISO 21500 چیست؟

گواهینامه ISO 21500 راهنمایی هایی را برای مدیریت پروژه ارائه می دهد و می تواند توسط هر نوع سازمان از جمله سازمان های دولتی یا خصوصی برای همه پروژه ها ، مورد استفاده قرار گیرد.

ISO 21500  توضیحات سطح بالایی از مفاهیم و فرآیندهای ارائه شده را در نظر می گیرد که عملکرد خوبی در مدیریت پروژه محسوب می شوند. این استاندارد  پروژه را به عنوان مجموعه ای از فرآیندهای منحصر به فرد متشکل از فعالیت های هماهنگ و کنترل شده با تاریخ های شروع و پایان ، که برای دستیابی به یک هدف انجام می شود تعریف می کند.

نکات مهم درباره استاندارد ISO 21500 برای مدیریت پروژه

استاندارد مدیریت ISO 21500 توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) که مقر آن در ژنو ، سوئیس است ، تهیه شده اند. آنچه بسیاری از افراد جامعه مدیریت پروژه ممکن است بدان آگاه نباشند این است که استاندارد ISO 21500 برای مدیریت پروژه در واقع یک سری از استانداردهای در حال رشد است که عناصر مختلف مدیریت پروژه ، برنامه و نمونه کارها را پوشش می دهد.

نکته مهم دیگر این است که سایر نهادهای استاندارد از جمله انستیتوی مدیریت پروژه (PMI) و انجمن مدیران پروژه ها (APM) ، با ISO همکاری می کنند تا اطمینان حاصل کنند که استانداردهای موجود آنها با سری ISO 21500 مطابقت دارد. این از استانداردهای متناقض جلوگیری می کند و تضمین می کند صنعت به روشی مداوم و منسجم پیش می رود.

کمیته فنی در ISO ، موسوم به  ISO / TC258 ، استانداردهای مربوط به مدیریت پروژه ، برنامه و مدیریت نمونه کارها و موضوعات مرتبط را تدوین می کند. استانداردهای زیر که توسط ISO منتشر شده است ، کمیته ISO / TC258 تا به امروز توسعه یافته است.

ایزو 21500 توضیحات سطح بالایی از مفاهیم و فرایندهایی را ارائه می دهد که در مدیریت پروژه عملکرد خوبی را در نظر می گیرند. پروژه ها در چارچوب برنامه ها و پرتفوی پروژه ها قرار می گیرند ، با این حال ISO 21500: 2012 راهنمایی دقیقی در مورد مدیریت برنامه ها و پرتفوی پروژه ها ارائه نمی دهد. مباحث مربوط به مدیریت عمومی فقط در چارچوب مدیریت پروژه مورد بررسی قرار می گیرد.

چرا مدیریت پروژه برای شما مهم است؟

ایزو 21500 شما را قادر می سازد تا با بهبود امکاناتی در پروژه ، در محدودیت های بودجه و زمانی تکمیل شوید. با اتمام پروژه ها در محدودیت های بودجه و زمان ، ضمن بهبود حداقل وقفه در بقیه عملیات مشاغل ، شما را به سمت پیشرفت چشمگیر پروژه راهنمایی می کند.

این گواهینامه اثبات می کند که شما مهارت های لازم را برای هدایت یک پروژه و مدیریت یک تیم به طور موثر دارید. این گواهینامه به شما کمک می کند تا فرصتهای شغلی و مهارتهای تیم سازی خود را پرورش داده و سطح بیشتری از تعهد را با اعضای تیم خود بدست آورید. این امکان را به شما می دهد تا با اطمینان و شایستگی بیشتری بتوانید منابع مناسبی را که برای تحویل پروژه ها به موقع و بودجه تعیین می کنید ، تعریف کنید.

مزایای مدیریت پروژه ISO 21500

افراد دارای گواهینامه ISO 21500 دارای مجوزهای آموزشی می توانند مزایای بسیاری از جمله ، موارد زیر را دریافت نمایند :

ارتقا مهارت های مدیریت پروژه

بهبود تحویل پروژه

ارائه فرایندها و اصول مدیریت پروژه مشترک

تصمیم گیری شفاف و بهبود یافته

بررسی عملکرد بهتر

دسترسی بهتر به مشاغل و درآمد بالاتر

افزایش اطمینان

اخذ گواهینامه ایزو 21500 در شرکت پرشین ایزو

ISO 21500  یک استاندارد حرفه ای است که طی چهار دهه گذشته توسعه یافته است. این مرکز ، تقریباً در 40 صفحه ، تمام دانشی را که می تواند به عنوان استاندارد در مدیریت پروژه پذیرفته شود ، متمرکز می کند. ISO 21500  راهنمایی هایی در مورد مفاهیم و فرآیندهای مدیریت پروژه برای تأثیر بر عملکرد پروژه ها ارائه می دهد.

جهت دریافت این استاندارد می توانید از طریق شرکت پرشین ایزو اقدام نمایید. این شرکت دارای مجوز رسمی از وزارت صنعت ، معدن و تجارت می باشد. برای دریافت این استاندارد می توانید درخواست خود را از طریق سایت این شرکت و یا به صورت تلفنی ثبت نمایید.