گواهینامه ISO 50001

استاندارد ایزو 50001 به بهبود سیستم مدیریت انرژی ، بهبود بهره وری انرژی ، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و اصلاح الگوی مصرف کمک خواهد کرد.

ISO سازمان غیردولتی و مستقل است که سیستم کیفیت را حفظ می کند. ایزو 50001 با سیستم مدیریت انرژی سرو کار دارد. انرژی مهم ترین نیاز برای هر سازمان است و اگر از آن به صورت صحیح استفاده کنید ، باعث صرفه جویی در هزینه و منابع شما نیز خواهد شد.

ایزو 50001 تضمین می کند که سازمان باید سیستم مدیریت انرژی را به منظور تحقق الزامات خود ادغام کند و همچنین به نظر برسد که محیط زیست به دلیل استفاده بیش از حد از انرژی دچار مشکل نمی شود.

ISO 50001: 2011  با هدف کاهش مصرف انرژی به منظور کاهش هزینه های انرژی منتشر شده است. با وجود این گواهینامه سازمان ها می توانند مقادیر کمتری از گازهای گلخانه ای را منتشر کنند. این یک رویکرد سیستماتیک از مصرف انرژی را شامل می شود که شامل امنیت انرژی ، بهره وری در انرژی ، عملکرد انرژی و سایر موارد است. در ترکیب ISO 9001 سیستم های مدیریت کیفیت و ISO 14001  سیستم های مدیریت محیط زیست ISO 50001 دارای هفت جزء است:

1- سیاست گذاری انرژی

2- الزامات عمومی

3- مسئولیت مدیریت

4- بررسی مدیریت

5- ممیزی عملکرد

6- برنامه اقدام انرژی

7- پیاده سازی و بهره برداری

الزامات استاندارد ISO 50001 چیست؟

ISO 50001  شما را در مورد بهره ‌برداری ، استقرار ، نگهداری و بهبود سیستم مدیریت انرژی راهنمایی می کند که به سازمان اجازه می دهد تا یک روش منظم برای بهبود مستمر در مصرف انرژی ایجاد کند و محیط زیست را مختل نکند. ISO 50001  سازمان ها را به روش زیر راهنمایی می کند:

1- ایجاد شفافیت برای مدیریت مصرف انرژی.

2- تأکید بر اتخاذ بهترین روش ها برای مدیریت منابع انرژی.

3- ارائه چارچوبی برای بهره وری انرژی.

4- ارائه یک طرح به گونه ای که انتشار گازهای گلخانه ای کاهش یابد.

5- کمک در استفاده بهینه از انرژی.

مزایای استاندارد ISO 50001 چیست؟

منابع انرژی در محیط ما بسیار محدود است. نیاز است که از آن عاقلانه استفاده شود تا بتوان از آن برای نسل های آینده پایدار استفاده کرد. این استاندارد روشی است که برای برنامه ریزی ، ردیابی و تجزیه و تحلیل انرژی استفاده می شود. صدور گواهینامه ISO 50001 برای سازمان ها مهم است زیرا از جهات مختلفی به آن ها سود می دهد. برخی از مزایای آن به شرح زیر آورده شده است:

1- این امر از تغییر در سازمان پشتیبانی می کند با توجه به اینکه محیط مانع نمی شود.

2 – هدف قرار گرفتن بهره وری عملیاتی.

3- نشان دادن مسئولیت اجتماعی هر سازمان.

4- یافتن تأثیر انتشار گازهای گلخانه ای و ترقی سازمان ها برای کاهش این امر.

5- کاهش اثرات زیست محیطی.

مراحل دریافت گواهینامه ISO 50001

مراحل دریافت گواهینامه ISO 50001 بسیار آسان است. نکته مهم برای این رویکرد درست شماست. شما باید به شرکت معتبری مانند شرکت پرشین ایزو که مجوز ISO 50001 را صادر می کند ، مراجعه کنید. مراحل زیر توسط سازمان دنبال می شود:

1- تجزیه و تحلیل – این فرایند پیش ارزیابی است که در آن شرکت صادر کننده گواهینامه نگاه دقیقی به منابع انرژی و مدیریت آن در سازمان می گذارد و سپس آن را با ایزو 50001 مقایسه می کند.

2- ارزیابی – پس از انجام فرآیند تجزیه و تحلیل نوبت مرحله ارزیابی است. این مرحله یک فرآیند دو مرحله ای است که در آن شرکت صادر کننده گواهینامه در می یابد که برای تحقق رهنمودهای ایزو 50001 به چه چیزهایی نیاز است و دوم ، هیئت تشخیص می دهد که آیا پیشنهادات ارائه شده توسط سازمان اجرا می شود یا خیر؟

3- صدور گواهینامه – در این مرحله ، اگر شرکت صادر کننده مجوز تشخیص دهد که کلیه الزامات توسط سازمان برآورده شده است ، آنگاه گواهینامه ایزو 50001 را ارائه می دهد که به مدت 3 سال تحت نظارت است.

اهمیت گواهینامه ISO 50001

صدور گواهینامه ISO 50001 نشان دهنده تعهد یك سازمان برای بهبود مستمر در مدیریت انرژی است تا مطابق با نیازهای محیط های تجاری امروز باشد.

برای سازمان های تجاری و صنعتی ، دستیابی به صدور گواهینامه ISO 50001 می تواند صرفه جویی طولانی مدت در انرژی را ایجاد کند که مستقیماً روی هزینه ها تأثیر بگذارد. شركت هایی كهISO 50001  را دریافت می کنند ، به طور متوسط ​​12٪ هزینه انرژی را كاهش می دهند.

تغییرات ISO 50001، نحوه آماده سازی برای بسیاری از سازمان ها ، ایزو 5001 مسیری برای ایجاد ساختارهایی برای پیاده سازی استراتژی هایی است که به طور قابل توجهی هزینه های انرژی و انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد و آن را در زمان صرفه جویی می کند.

اخذ  گواهینامه ISO 50001 در شرکت پرشین ایزو

اگر شما و سازمانتان بخواهید شیوه استفاده از انرژی را به دست بگیرید و هزینه های مربوط را به طور موثرتری مدیریت کنید صدور گواهینامه ISO 50001 یک انتخاب صحیح است. این امر به ویژه برای سازمان هایی که هزینه انرژی قابل توجهی دارند مفید است.

در صورتی که قصد دارید گواهینامه ISO 50001 را اخذ نمایید می توانید از طریق شرکت پرشین ایزو اقدام نمایید. این شرکت دارای مجوز رسمی از وزارت صنعت ، معدن و تجارت می باشد و آماده ارائه خدمات صدور انواع گواهینامه ها و استانداردها به شرکت ها و سازمان ها می باشد.

برای انجام این کار می توانید از طریق سایت این شرکت و یا به صورت تلفنی درخواست خود را ثبت نمایید. در این صورت کارشناسان این شرکت با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.