ایزو 9001 چیست؟

ایزو 9001 یک استاندارد بین المللی است که به عنوان سیستم های مدیریت کیفیت (QMS)  شناخته شده است. این چارچوبی برای بهبود کیفیت به دنبال ارائه محصولات و خدماتی است که به طور مداوم انتظارات مشتریان و سایر طرف های ذیربط با کارآمدترین روش ممکن را تشریح می کند. سیستم های مدیریت کیفیت مجموعه ای از فرآیندها ، منابع و دارایی ها است که هدف از رضایت مشتری و بهره وری سازمانی را پشتیبانی می کند.

ایزو 9001 دیکته نمی کند که اهداف یک سازمان باید چه باشد یا چگونگی دستیابی به آن ها را بیان نمی کند. به عبارت دیگر ، به کسی نمی گوید که چگونه کار خود را اداره کنند. این یک استاندارد انعطاف پذیر است که به هر سازمان اجازه می دهد تا اهداف خود و پیروی از استاندارد را برای خود تعریف کند.

ایزو 9001 (سیستم مدیریت کیفیت) اصول هدایتی را که می تواند برای ایجاد کارآیی با هماهنگی و ساده سازی فرایندها در کل سازمان ، به کار رود ، در تلاش برای پایین آوردن هزینه ها ، ایجاد فرصت های جدید ، برآورده کردن الزامات نظارتی و کمک به سازمان ها برای گسترش در بازارهای جدید که در آن مشتری ها تعریف می شود ، تعریف می کند.

ایزو 9001 در حال حاضر متداول ترین استاندارد در تاریخ استانداردها است.

استاندارد ایزو چیست؟

بسیاری از افراد اصطلاح استاندارد ایزو را شنیده اند و می دانند که ISO چیست. سازمان بین المللی استاندارد ، یک سازمان غیردولتی مستقر در ژنو ، سوئیس است. این برنامه به تدوین استانداردها اختصاص داده شده است که ضمن تشویق نوآوری در یک بازار جهانی ، ایمنی و کیفیت محصول را تضمین می کند. ایزو از سال 1947 میلادی پس از جلسه ای در انستیتوی مهندسین عمران در لندن که نمایندگان 25 کشور در آن برای هماهنگی استانداردهای بین المللی برای تولید صنعتی گرد هم آمده بودند ، تاسیس شد.

رسالت اساسی ایزو ارائه مشخصات ، اصطلاحات ، استاندارد ها و واحدهای اندازه گیری مشترک برای سازمان ها در سراسر جهان است. ISO تجارت و نوآوری جهانی را تسهیل می کند تا هر سازمانی در هر بخش از سراسر جهان بتواند یک زبان مشترک و انتظارات مشترک برای همه چیز از فناوری و تولید گرفته تا ایمنی مواد غذایی ، بهداشت و درمان و کشاورزی داشته باشد.

استانداردهای ISO از سازمان هایی در سطح محیطی ، اقتصادی و اجتماعی بهره مند می شوند و به کشورهای در حال توسعه کمک می کنند تا اهداف توسعه پایدار سازمان ملل را از طریق برنامه اقدام ایزو ، در رسیدن به استانداردهای بین المللی ارائه دهند. ایزو از زمان انتشار اولین استاندارد منتشرشده در سال 1951 ، بیش از 22000 استاندارد منتشر کرده است.

اخذ گواهینامه ISO 9001

ISO 9001  یک استاندارد شناخته شده بین المللی برای مدیریت کیفیت است.

صدور گواهینامه ISO 9001 برای کلیه شرکت ها و انواع سازمان ها مناسب است و به عنوان یک استاندارد ارزشمند سیستم مدیریت کیفیت ، در سراسر جهان به خوبی تثبیت شده است. این مناسب برای سازمان ها در تمام بخش های صنعت است و به سازمان شما کمک می کند تا فرآیندهای مدیریت را برای رقابت محلی و یا در سطح جهانی بهبود ببخشید.

دریافت گواهینامه ISO 9001 بدان معناست که اگر یک محصول در مشهد یا ارومیه ساخته شده باشد ، از کیفیت یکسانی برخوردار خواهد بود. برای دستیابی به صدور گواهینامه ISO 9001 سازمان شما باید نشان دهد كه می تواند الزامات نظارتی را برآورده كند و سیستم را به طور مؤثر به كار ببرد.

مقایسه استاندارد ایزو9000 و ایزو 9001

در حالی که اکثر مردم از آنچه این نوع سیستم مدیریت کیفیت می تواند انجام دهد آگاه هستند ، از آنجایی که جدیدترین نسخه ، ایزو 9001: 2015 ، تنها چند سال پیش به روز شد ، ISO 9000  موضوعی نیست که مرتباً مورد بحث قرار گیرد. در این بخش به اختلافات ISO 9000 و ISO 9001 خواهیم پرداخت.

هنگامی که صحبت از مالکیت و فعالیت یک تجارت است ، صدور گواهینامه ISO 9001  معمولاً چیزی است که بسیار مورد توجه قرار می گیرد. با این مهر تأیید ، به اصطلاح ، تأیید می شود که شرکت شما استاندارد کیفیت خاصی را پشتیبانی و حفظ می کند. با این حال ، بسیاری از افراد به اندازه ایزو 9000 به خوبی آگاهی ندارند.
تفاوت بین ISO 9000 و ISO 9001 بسیار ساده است. در حالی که ایزو 9000 از نظر فنی یک خانواده کامل از استانداردها است ، که شامل ایزو 9001 و تمام اصطلاحات بکار رفته در این گروه را تعریف می کند.

از طرف دیگر ISO 9001 یک استاندارد فردی با مجموعه خاصی از مقررات است که در یک سری بندها تنظیم شده است. فرآیندهای تفصیلی از جمله تجزیه و تحلیل شکاف و ممیزی داخلی باید در هنگام استفاده از ISO 9001 به منظور حفظ سیستم مدیریت کیفیت انجام شود.

دریافت ایزو 9001

استاندارد ایزو 9001 در بیش از 1 میلیون شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. این استاندارد برای کاهش هزینه ها و بهبود بهره وری، ایجاد شده است. ایزو 9001 برای هر سازمان، بزرگ یا کوچک، که به دنبال بهبود کیفیت هستند و به طور مداوم پاسخگوی نیاز مشتری هستند، مناسب است.

صدور گواهینامه ISO 9001 به شهروندان اطمینان می دهد که محصولات و خدمات با کیفیت و سازگار را دریافت می کنند. صدور گواهینامه ISO 9001 به شرکت ها کمک می کند تا بازده خود و همچنین رضایت مشتری را افزایش دهند. برای اینکه این مزایا بتواند در سازمان شما باشد همیشه باید گواهینامه ISO 9001 را اخذ کنید.

برای اخذ این استاندارد می توانید از طریق یک شرکت معتبر مانند پرشین ایزو اقدام نمایید. شایان ذکر است این شرکت دارای مجوز رسمی از سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد و در کوتاه ترین زمان ممکن این کار را انجام می دهد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ISO 9001 یا یادگیری نحوه صدور آن می توانید ، با شماره های ……. تماس بگیرید. همچنین برای دریافت گواهینامه ISO 9001 می توانید به وب سایت این شرکت مراجعه کنید.

 

صدور گواهینامه ISO 9001

صدور گواهینامه ISO 9001 در صورت رعایت آن ها برای شفافیت و درک بهتر و تجارت بهتر در سراسر جهان به شرکت ها کمک می کند. سیستم مدیریت کیفیت باعث افزایش ارزش برند می شود همچنین رضایت مشتریان را بهبود می بخشد.

شرکت پرشین ایزو یک شرکت با تجربه در سطح جهانی برای مشاوره و صدور گواهینامه ISO است. این شرکت می تواند با اجرای فرایند و روش های مورد نیاز در سازمان شما به شما کمک کند. شایان ذکر است که هزینه صدور گواهینامه ISO 9001  در این شرکت همیشه مناسب و مقرون به صرفه است.