استاندارد ایزو ISO/TS 16949 چیست؟

کارگروه بین المللی خودرو (IATF) ، که متشکل از یک گروه بین المللی از تولید کنندگان وسایل نقلیه است ، ISO / TS 16949  را با همکاری سازمان بین المللی استاندارد نگاشته است. این مشخصات استانداردهای سیستم های کیفیت خودروهای آمریکایی (QS-9000) ، آلمانی (VDA6.1) ، فرانسوی (EAQF) و ایتالیایی (AVSQ)  را در صنعت جهانی اتومبیل تراز می کند.

همراه با  ISO 9001، ISO / TS 16949 الزامات سیستم مدیریت کیفیت برای طراحی یا توسعه ، تولید ، نصب و سرویس محصولات خودرو را مشخص می کند. علاوه بر این ، الزامات خاص مشتری وجود دارد که توسط تولید کنندگان وسایل نقلیه الزامی است.  ISO / TS 16949 جایگزین الزامات موجود در سیستم کیفیت نیست. با این حال ، همراه با نیازهای خاص مشتری ، ISO / TS 16949  معادل  QS-9000 ، VDA6.1 ، AVSQ و EAQF پذیرفته شده است.

ایزو 9001 به عنوان یک استاندارد بین المللی برای اجرای QMS ، توسط سازمان بین المللی استاندارد سازی نگاشته شده است و به همین ترتیب قرار است توسط هر سازمان ، خدمات یا تولیدی در هر بخش صنعت قابل استفاده باشد. ISO / TS 16949 ، نیز اگر چه توسط گروه ISO نگاشته شده است ، اما برای استفاده توسط سازمان های تولید و خدمات خودرو در نظر گرفته شده است.

ساختار ISO / TS 16949 چگونه است؟

ISO / TS 16949 ، الزامات ویژه ای برای استفاده از ISO 9001 برای تولید خودرو و سازمان های خدمات مربوطه، مقرر کرده است و از استاندارد ISO 9001  به عنوان پایه ای برای نیازهای خود استفاده کرده است. ISO / TS 16949 الزامات استاندارد  ISO 9001 را در بر می گیرد. به همین دلیل می توان سیستم مدیریت کیفیت را مطابق با ISO / TS 16949 ، با اجرای برخی از الزامات مربوط به بخش کوچکی از سازمان مانند یک خط تولید صنعت خودرو که مشغول فعالیت هستند پیاده سازی کرد.

الزامات استاندارد ایزو مدیریت کیفیت صنعت خودروسازی چیست؟

اولین الزام در اصطلاحات و تعاریف است که در آن 12 اصطلاح به کار رفته در صنعت خودرو مانند برنامه کنترل ، تصحیح خطا و ویژگی های خاص تعریف شده است. این الزام ، کنترل اسناد به طور خاص برای رسیدگی به استاندارد و مشخصات مهندسی مشتری و کنترل سوابق مورد نیاز مقررات قانونی ، نظارتی و مشتری است.

الزام دیگر ، اگر چه به نظر کوچک است ، اما اضافه کردن مسئولیت کیفیت است که این امر مستلزم شناسایی محصول غیر هماهنگ برای اقدامات اصلاحی است و پرسنلی که مسئولیت انطباق را بر عهده دارند ، مجاز به متوقف کردن تولید برای تصحیح مشکلات هستند. موارد اضافی در صلاحیت ، آموزش و آگاهی شامل چندین الزام در مورد مهارت های طراحی محصول ، شناسایی نیازهای آموزشی ، آموزش در مورد شغل و انگیزه کارکنان است. سایر الزامات در حوزه مدیریت کل منابع شامل دستورالعمل های برنامه ریزی احتمالی ، ایمنی پرسنل و پاکیزگی است.

تفاوت بین ISO / TS 16949 و استاندارد QS 9000

همان طور که در بالا گفته شد ISO / TS 16949  یک استاندارد در صنعت خودرو است که الزامات جهانی سیستم های مدیریت کیفیت در این صنعت را متحد می کند. این استاندارد جایگزین استاندارد QS 9000 شد ، اما در حقیقت ترکیبی از استاندارد QS 9000 ، VDA 6.1 ، AVSQ  و EAQF و به عبارتی دیگر الزامات صنعت خودروی اروپایی و آمریکایی است. در مقایسه با  QS 9000 ، ISO / TS 16949  بیشتر فرایند گرا است و باید به راه اندازی سریع تر سیستم مدیریت کیفیت در شرکت کمک کند. ISO / TS 16949 با همکاری IATF و ISO تهیه شده است. شایان ذکر است که اولین نسخه ی آن در سال 1999 منتشر شد.

ISO 16949 مانند  QS 9000، حاوی متن کامل ISO 9001 است که با سایر الزامات صنعت خودرو ، بویژه الزامات برای معرفی محصولات جدید ، تایید محصول توسط مشتریان ، الزامات لازم برای توانایی فرآیند و الزامات پیوسته تکمیل می شود. اگر خودروساز این استاندارد را داشته باشد ، هر کدام از تهیه کنندگان آن نیز باید الزامات را رعایت کنند. بنابراین در زنجیره تامین صنعت خودرو قابل استفاده است.

استفاده از ISO / TS 16949 در عمل

استاندارد به عنوان الگوی مرجع برای تنظیم فرایندهای اصلی مدیریت در صنعت خودرو خدمت می کند. معرفی استانداردها به بهبود مستمر کیفیت محصول و رضایت مشتری کمک می کند. پیشرفت مداوم در برنامه ریزی کیفیت ایجاد می شود. اصول و استاندارد آن به TQM گرایش دارد. ISO 16949 نیز مانند سایر استانداردهای فنی حداقل استاندارد را تعریف می کند و نیاز به این گواهینامه در سازمان های صنعت خودرو وجود دارد. در نتیجه نیاز به رعایت الزامات این استاندارد برای کل زنجیره تأمین قطعات نیز وجود دارد.

مزایای داشتن ISO / TS 16949 چیست؟

اخذ استاندارد ایزو مدیریت کیفیت صنعت خودروسازی برای شرکت ها مزایای بسیاری دارد که در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد.

شناخته شدن در سطح جهانی

اکثر تولید کنندگان اتومبیل و وسایل نقلیه ، به گواهینامه ISO / TS 16949 احتیاج دارند زیرا در سطح بین المللی به رسمیت شناخته می شوند و این به آن ها در مقیاس جهانی کمک می کند.

بهبود بهره وری ، کاهش ضایعات و کاهش نقص ها

از آنجا که استاندارد ISO 9001 ، یک رویکرد فرایند گرا را ترویج می کند. با استفاده از روش پردازش ، درک روابط متقابل فرایندها را افزایش می دهد. این امر فرایند محصول و کیفیت را بهبود می بخشد و از بروز مشکلات در زنجیره تأمین جلوگیری می کند.

قابل انطباق با سایر استانداردها

اگر به سازمان شما گواهینامه ISO / TS 16949 داده شود ، اجرای  ISO 9001 بسیار ساده تر است. همچنین می تواند با ISO 14001 و 18001 بهداشت و ایمنی حرفه ای ادغام شود.

بهبود اعتبار شرکت ها

صدور گواهینامه می تواند اعتماد و انسجام بیشتری را برای کلیه علاقه مندان در تهیه منابع جهانی فراهم کند ، فرصت های شغلی بیشتری را فراهم کند و چشم انداز سرمایه گذاری بیشتری را به خود جلب کند.

اخذ  ISO / TS 16949در شرکت پرشین ایزو

یادآوری این نکته حائز اهمیت است كه حتی اگر در سازمانی تمامی الزامات ISO 9001  رعایت شود ، استاندارد ISO / TS 16949 برای استفاده در كاربردهای خودرو نوشته و طراحی شده است و کاربردهای کمی در خارج از این صنعت دارد. با این حال ، اگر شرکت شما در بخش صنعت خودرو فعال می باشد ،  در مورد اخذ ISO / TS 16949  می توان از کمک شرکت پرشین ایزو استفاده کنید.

شایان ذکر است که شرکت پرشین ایزو دارای مجوز رسمی از وزارت صنعت ، معدن و تجارت می باشد. برای اخذ این استاندارد می توانید از طریق سایت این شرکت و یا به صورت تلفنی درخواست خود را ثبت نمایید.